Apartmanda Yaşayanlar Dikkat!Komşusunu Rahatsız Edene Ceza Var...

Üst komşusunu gürültü yaptığı için şikayet eden bina sakini, sürekli hakarete maruz kalınca soluğu mahkemede aldı. Yargıtay, emsal kararıyla gürültü yüzünden komşularını rahatsız eden kişiyi 3 bin lira manevi tazminata mahkum etti.

Komşuluk münasebetlerini en çok bozan gürültü tartışması Yargıtay'ın emsal kararıyla yeni bir boyuta taşındı. Sürekli gürültü çıkarıp komşularını rahatsız eden kişi, 3 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Yılların komşularını birbirine düşüren gürültü kavgalarında emsal teşkil edecek bir karar çıktı. Üst komşusunu gürültü konusunda şikayet eden, alt katta oturan bina sakini, sürekli hakarete maruz kalınca soluğu mahkemede aldı. Gürültü yapmalarının önlenmesini isteyen davacı komşular, gürültü yüzünden psikolojilerinin bozulduğunu ve manevi tazminat ödenmesi gerektiğini öne sürdü. Mahkeme, gürültü yüzünden komşularını rahatsız eden davalıyı 3 bin lira manevi tazminata mahkum etti. Kararı davalı temyiz edince devreye Yargıtay girdi. Yüksek Mahkeme, gürültü çıkaran vatandaşın 3 bin lira tazminat ödemesi yönündeki mahkeme kararını onadı.

AKŞAM 7 SABAH 7 ARASINDA MATKAP VE BENZERİ ALETLERİN KULLANIMI YASAK

Öte yandan, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı, evde saat 19.00 ile 07.00 saatleri arasında matkap ve benzeri motorlu aletlerin kullanılmasının yasak olduğunu duyurmuştu. Asayiş Daire Başkanlığı, 'Gürültünün yapılamayacağı saatlerin mevzuatta bulunup bulunmadığı' yönündeki bir soruyu da cevaplandırdı.

GÜRÜLTÜYE SEBEP OLMANIN SUÇ OLDUĞU HATIRLATILDI

Başkanlık, gürültü suçuyla alakalı 2559 Sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu ve 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümleri çerçevesinde yürürlüğe konulan Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği ile farklı şekillerde yaptırımların düzenlendiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, Türk Ceza Kanununun 123 ve 183'üncü maddelerine göre 'kişilerin huzur ve sükununu bozma ve gürültüye sebep olma'nın suç olduğu hatırlatıldı.

Daha Detaylı Bilgi ve Destek İçin;

Uzman Ceza Avukatı

Kartal Ceza Avukatı İçin Tıklayınız

Çağlayan Ceza Avukatı İçin Tıklayınız

Kadıköy Ceza Avukatı İçin Tıklayınız

Beylikdüzü Ceza Avukatı İçin Tıklayınız

Ümraniye Ceza Avukatı İçin Tıklayınız

İstanbul Ceza Avukatı İçin Tıklayınız