Af Çıkacakmı? Af Varmı?

Son günlerde ceza evlerinde yakınları olan vatandaşlarımızın avukatlara sorduğu ve internette araştırmasını yapmış olduğu yegane soru bu olsa gerek... Af Çıkacak mı?  Af Var mı?

Mevcut Ceza İnfaz Kanunu'nda 2 yıla kadar verilen cezaların cezaevinde yatarı yok. Yapılacak düzenlemeyle ne ceza alınırsa alınsın, suçluluğu mahkeme yoluyla kesinleşmiş kişiler bir gün bile olsa cezaevine girecek. 

Yapılan bir araştırmada Türkiye'de en çok işlenen suç hırsızlık. Öyle sanıyoruz ki bunun sebebi hırsızlık suçunun cezasının infazının cydırıcı olmaması... Örneğin 1 kişi hırsızlık suçundan yargılandı ve 3 yıl ceza aldı. Bu kişi 1 yıl da açık cezaevinde yatıp tahliye oluyor ardından 12 ay da  denetim görüyor. Açık cezaevinde ise mahkumlar kısmen daha özgür. Zira belli zamanlarda izin alarak dışarıya çıkabiliyor, ailesiyle de vakit geçirebiliyor. 

Bunun gibi mevcut Ceza İnfaz  Kanunu'na göre adam yaralama, dolandırıcılık, hürriyeti tahdit, mala zarar verme, tehdit gibi kasıtlı suçlardan 3 yıl veya daha az hapis cezası alanlar, taksirli suçlarda 5 yıl veya altında ceza alanlar, ölümlü trafik kazası veya iş kazası gibi taksirli suçlardan 5 yıl veya altında ceza alanlar, İcra- İflas Kanunu'nda düzenlenen icra-iflas suçları nedeniyle  tazyik hapsine mahkum edilenler doğrudan açık cezaevine geçiş hakkına sahipler. 

Diğer suçlarda ise cezasının belli oranını kapalı cezaevinde geçiren ve iyi halli olanlar kalan cezalarını açık cezaevinde geçirebiliyor. Düzenleme ile cezanın ağırlığına göre hükümlünün cezaevinde yattığı süre artacak. Hırsızlık, uyuşturucu, terör,  cinayet, çocuğa cinsel istismar suçlarının cezalarında yine artırıma gidilecek.

#af çıkacakmı #afçıkacakmı #af çıkacakmı  #af varmı #af varmı #afvarmı #afvarmı #afvarmı #afvarmı

#cezaavukatı #cezaavukatı #cezaavukatı #ağırcezaavukatı #ağırcezaavukatı #kartalcezaavukatı #çağlayancezaavukatı #bakırköycezaavukatı #cezaavukatı #kartalcezaavukatı